به اولین رویداد استارتاپ ویکند دانشگاه آزاد اسلامی شهرکرد با محوریت گیاهان دارویی خوش آمدید..............زمان برگزاری رویداد: 19 الی 21 اسفند ماه 1395
 

انسان، به عنوان اشرف مخلوقات وهوشمندترین موجود روی زمین از همان روزهای آغازین پیدایش دانسته که برای حفظ بقا باید بیاموزد و خلق کند. جامعه بشری از همان ابتدا کشف کرده که شیوه جهت رفع نیاز، شناخت محدودیت ها و فقدان هاست و سپس گام برداشتن در این مسیرناهموار و گاهاً دشوار است.

در روزگاران کهن، گیاهان نه ­تنها برای معالجه­ ی بیماری­ ها به کار­گرفته می­ شدند، بلکه عنصر اصلی تهیه­ ی مواد مختلف گیاهی برای مومیایی و حفظ اجساد و جلوگیری از فساد آن­ها و هم­چنین ترکیباتی برای زیبایی، آرایش زنان، تهیه­ ی روغن­ های طبی، عطرها، تریاق، ضد­­­سم و نظایر آن بوده ­اند و مصارف غذایی گیاهان، به عنوان ادویه، بسیار محدود بوده است.

كم­ بودن عوارض جانبي، عدم مقاومت پاتوژني در برابر داروهاي گياهي در مقايسه با داروهاي سنتزي يا شيميايي، پايين بودن هزينه ­ي توليد آن­ها، دسترسي آسان و عدم آلودگي محيط­زيست از عوامل مهم استفاده از داروهاي گياهي در درمان عوامل ميكروبي به حساب مي ­آيند.

تركيبات­ ثانويه­ ی توليد شده در گياهان به دليل نقش محافظت در برابر عوامل بيماري­ زا يا انگل­ هاي گياهي مثل قارچ­ ها، باكتري­ ها و ويروس­ ها از اهميت فراواني برخوردارند. اين تركيبات كه داراي خاصيت ضد­باكتري، ضد­قارچي و ضد­ويروسي در برخي گونه­ هاي گياهي مي­ باشند معروف به فيتوآلكسين­ ها هستند كه وجود اين تركيبات يكي از دلايل مهم درمان با داروهاي گياهي است.

استارت‌آپ ویکند همانطور که از نامش پیداست، پدیده ایست نوپا که در سه روز آخر هفته بعنوان یک رویداد مهم محلی، استانی و یا کشوری بستر را برای ارایه ایده های نوی ایده پردازان فراهم می کند و طی این رویداد به شرکت کنندگان می آموزد که چگونه ایده خود را در حوزه کارآفرینی و ایجاد کسب و کار پردرآمد تبدیل کند. گاهاً سرمایه گذاران نیز از ایده های برتر حمایت کرده و این کار تسهیل می گردد.

پس اگر در زمینه گیاهان دارویی، تنها فکری زیبا دارید، صرف نظر از حرفه و شغل و یا حتی تحصیلات، فکر زیبای خود را به شکل یک ایده نو در استارتاپ ویکند دانشگاه آزاد اسلامی شهرکرد ارایه دهید. چه بسا شما نیز به جمع کارافرینان و سرمایه داران بزرگ جهان تبدیل شوید، چرا که تجربه نشان داده است موفق ترین تیم ها در استارتارتاپ ویکند ها کسانی هستند که فارغ از رشته تخصصی و تحصیلات تنها به فروش  ایده و جلب نظر مساعد مخاطبان پرداخته اند.